Bruslení ve Znojmě

V pátek 26. ledna si jeli někteří naši žáci z druhého stupně zabruslit na znojemské kluziště na Sokolské. Dříve bylo bruslení běžnou součástí zimních radovánek, dnes tomu tak už není. I když teploty klesnou natolik, že je led dostatečně silný, aby se na něj dalo bezpečně vstoupit, rybníky stejně zejí prázdnotou. Přitom tato úžasná pohybová dovednost zlepšuje celkovou koordinaci a rovnováhu těla, posiluje téměř všechny svalové skupiny a zažije se při ní spousta legrace. Posuďte sami.

Adaptační pobyt 6. ročníku

Ve středu 4. října se celá 6. třída rozjela vstříc novým zážitkům do lanového centra Březová. Děti byly velmi natěšené. Měli jsme ohromnou radost, že se rozhodli jet skutečně všichni, jinak by adaptační pobyt ztrácel na významu. Děti se zde měly příležitost hlouběji poznat mimo prostředí školy a začít vytvářet dobře fungující a navzájem se podporující kolektiv. Prošly si zde řadou aktivit, které vyžadovaly velmi dobrou spolupráci, komunikaci při řešení společných úkolů a vzájemnou důvěru. A nejen to, rozvíjely zde i svou pohybovou inteligenci, motoriku, obratnost a celkovou fyzickou zdatnost Zážitek z volného pádu z 15-ti metrové věže zůstane v myslích mnoha z nich ještě dlouhé týdny či měsíce, stejně tak jako zdolání vysokolanových drah v různých výškách a se stupňující obtížností. Všichni byli úžasní a bylo zřejmé, že i našemu instruktorovi se s nimi výborně pracovalo.

Přespolní běh Znojmo-okresní finále AŠSK

V úterý 26. září se vybraní žáci 6.-9. ročníku zúčastnili okresního finále Asociace školních sportovních klubů ČR ve Znojmě. Běželo se v Gránickém údolí a přespolního běhu se účastnilo celkem 16 škol, takže konkurence byla opravdu vysoká. Žáci běželi v 6-ti členných družstvech v mladší a starší kategorii, přičemž do konečného umístění se započítávaly výsledky čtyř nejlépe umístěných závodníků družstva. V kategorii mladších žákyň jsme získali nádherné 3. místo a za zmínku rozhodně stojí i individuální výkony našich běžců. Kamila Sabová doběhla v kategorii mladších dívek 11., Tomáš Pokorný v kategorii mladších žáků 12. a Sofie Reischlová, která nás reprezentovala v kategorii starších žákyň, doběhla na neuvěřitelném 14. místě.

Šikovní páťáci připravují sportovní dopoledne

Původně jsme plánovali sportovní dopoledne pro žáky hrabětické školy, z nichž někteří příští rok posílí naše řady a stanou se našimi spolužáky. Pro nepřízeň počasí se toto setkání bohužel neuskutečnilo. Nenechali jsme se ale odradit a tento program jsme nabídli dětem 2. a 3. ročníku naší školy, které si to náležitě užily. Vyzkoušely si skákání v pytli, opičí dráhu, „kuželky“ z PET láhví, slalom s pingpongovým míčkem, badminton a házení kroužků na kužely. Velké oblibě, obzvlášť mezi našimi malými fotbalisty, se těšil kop na bránu, před kterou se tvořila dlouhá fronta nedočkavých čekatelů. Sportovní dopoledne jsme zakončili pantomimou sportů, o kterou se nám postaraly paní učitelky. My tak měli jedinečnou příležitost spatřit legendární Danu Zátopkovou v podání paní učitelky Gajdošové, skvělou brazilskou smečařku Gabi v podání paní učitelky Ingerlové či žokeje Váňu v podání paní asistentky Šmídové. Nezapomenutelná byla i legenda českého tenisu Martina Navrátilová v podaní paní asistentky Laskovské, která se nás snažila zmást svým baseballovým odpalem. Skrytý sportovní talent mají bezpochyby všechny zúčastněné, poněvadž jsme uhádli všechna sportovní odvětví.

Turnaj v přehazované

V pátek 12. května se vybraní žáci ze 4. a 5. ročníku zúčastnili turnaje v přehazované, kde se mohli utkat s žáky z okolních škol. Páťáci obhájili loňské prvenství a přivezli si nazpět putovní pohár. Čtvrťáci si vedli rovněž velmi dobře a skončili na pěkném druhém místě. Tímto bychom rádi poděkovali organizátorům turnaje za pěkně připravené sportovní dopoledne.

McDonald´s Cup

Koncem dubna se vybraní žáci naší školy ze 4. a 5. třídy zúčastnili již 24. ročníku největšího školního fotbalového turnaje v České republice, McDonald´s Cup.  Hrálo se v Hrušovanech nad Jevišovkou v týmech 5+1 a naše škola ve své skupině skončila na krásném druhém místě.

Dokázali bychom poskytnout první pomoc?

Ve čtvrtek 4. května měli žáci 7. ročníku jedinečnou příležitost naučit se základy první pomoci pod dohledem profesionálních záchranářů z Hrušovan nad Jevišovkou. Vyslechli si nejen to, že včas podaná první pomoc zachrání nejeden lidský život, ale mohli si sami na resuscitační figuríně vyzkoušet, jak takové oživování vypadá v praxi. Touto cestou jim velmi děkujeme, že si na nás udělali čas a přišli se s námi podělit o své zkušenosti.

Florbalový turnaj

V pátek 9. prosince uspořádal florbalový oddíl Šanov pod vedením pana Vavřiny ve sportovní hale turnaj ve florbale pro mladší a starší žáky. Sportovního klání se kromě našich žáků účastnili i žáci ZŠ Hevlín a ZŠ Hrušovany nad Jevišovkou. Turnaj byl tříkolový, takže proběhly tří vzájemné zápasy v každé kategorii. Přestože jsme nastoupili do turnaje bez hráčů, kteří se nám před turnajem zranili či onemocněli, zhostili jsme se turnaje se ctí a skončili jsme na krásném druhém místě.

Zkušenosti z Ameriky

V pátek 16. září 2022 jsme měli to potěšení přivítat na naší škole absolventku znojemského gymnázia, která se s našimi žáky přišla podělit o zkušenosti z výměnného pobytu v USA. Prezentace probíhala v rámci výuky občanské výchovy a anglického jazyka. Žáci 8. a 9. ročníku se dozvěděli mnohé informace o studiu na americké státní a soukromé škole v Shelby a o sportovních možnostech žáků. Tyto výměnné pobyty finančně podporuje mezinárodní organizace Rotary, která tak umožňuje mladým lidem lépe se poznat, osamostatnit se a zdokonalit si své jazykové dovednosti.  Díky hostitelským rodinám nabízí i lepší porozumění tamější kultuře a zvyklostem.  Vznikají tak přátelství, která přetrvávají dlouhá léta.

Mgr. Renata Frková a Mgr. Eva Štursová