Poznáváme Znojmo

V pátek 2. 5. 2025 se žáci 7. ročníku vydali do Znojma. Zdálo by se, že už ho dobře znají, ale tentokrát je mapka vedla netradičně kolem hradební zdi. Ve skupinkách se přímo v terénu učili orientovat a přiřazovat správně místa a jejich popis. Procházeli jsme zdánlivě slepými uličkami a kochali se nádhernými výhledy.

Sluníčko docela pražilo, a proto jsme se před ním rádi na chvíli schovali v Gránickém údolí. Zde se na nás usmálo štěstí, u cesty jsme objevili mloka, nejen dřevěného, a měli jsme možnost si ho i vyfotografovat. Potom jsme vystoupali zpět do centra města a díky dlouhému parku, kterým jsme se vraceli podél hradební zdi, bylo putování i nadále velmi příjemné. Poznávali jsme město a zároveň jsme si užili i přírodu. To hned tak nějaké město nenabízí.

Den Země – návštěva soukromé kozí farmy s ochutnávkou sýra

V pátek 2. května po státním svátku jsme se ve škole věnovali projektu „Včela medonosná“. Ve skupinové práci děti objevovaly tajemství těchto vzácných malých tvorů a učily se o jejich vývoji a nezastupitelném významu pro člověka a celou naši planetu. V další části dopoledne jsme se přesunuli autobusem do Hrabětic na kozí farmu paní Procházkové, která nám ukázala svůj chov, krmení a péči o zvířata. Na závěr žáci ochutnávali vynikající domácí kozí sýr. Povídali jsme si o důležitosti a podpoře malých ekologických farem. V závěru dopoledne hrály děti v přírodě hry a užívaly si společné chvíle v přírodě a na slunci. Nakonec mnoho žáků proneslo „ tento ten byl nádherný“, a co víc si přát? 🙂 Další fotografie naleznete zde.

Mgr. Edita Wolfová

Den první pomoci

Ve středu dopoledne si žáci prvního stupně vyzkoušeli základy první pomoci. Seznámili se s obsahem lékárničky, nacvičovali základní obvazování, zjišťování vědomí, kontrolu dýchání, zotavovací polohu, správné volání záchranné služby, záklon hlavy, masáž srdce na figuríně, poslech srdce a měření krevního tlaku. Na závěr si napsali test na ověření znalostí, který všichni zvládni na jedničku. Děti si den moc užily a získaly spoustu nových zkušeností.

Děkujeme studentům Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické ve Znojmě, že vše žákům srozumitelně vysvětlili a pomohli jim si vše prakticky vyzkoušet.

Zdeňka Vašutová

Pro více fotografií a videí z této akce klikněte zde.

Velikonoční tvoření a malérečkování ve 2. a 3. ročníku

Ve spolupráci s paní asistentkou Zuzkou Zatloukalovou a naší milou paní uklízečkou Olgou Kubišovou vznikly v našich třídách přímo velikonoční dílničky plné krásné a pohodové tvůrčí práce. Děti se tak zdokonalovaly v manuální činnosti, procvičovaly jemnou motoriku, kombinovaly, dekorovaly a tříbily si estetický cit. Jarní dekorace si odnesly děti domů, aby mohly ozdobit své příbytky a udělat radost také ostatním členům rodiny. Jak moc je to bavilo, bylo vidět na spokojených tvářích dětí. Fotografie z dílniček najdete zde.

Mgr. Edita Wolfová

Historická Praha

V úterý 29. 4. 2025 se žáci 6. tříd a 7. třídy vydali na prohlídku historického centra Prahy. Naše cesta začala u Pražského hradu. Prošli jsme si Královskou zahradu s Letohrádkem královny Anny – Belvederem a Zpívající fontánou. U Jízdárny se nás ujala paní průvodkyně a ukázala nám prostory Chrámu svatého Víta a starého hradního paláce. Prohlédli jsme si Zlatou uličku a Jižní zahrady, odkud byl krásný výhled na Prahu. Metrem jsme se dostali na Václavské náměstí, kde se děti rozprchly a hledaly něco na zub.

Po obědě jsme na Staroměstském náměstí obdivovali orloj a kolem Betlémské kaple jsme zamířili ke Křížovnickému náměstí. Zde nás čekala akční hra Karlův most a Kampa, kde si žáci ve skupinkách zasoutěžili.  Výlet jsme zakončili občerstvením na Malé Straně. Unaveni, ale plni dojmů jsme se nasoukali do autobusu a spokojeni zamířili k domovu. Věřím, že na tento den budeme dlouho vzpomínat.

Mgr. Renata Frková

Více fotografií z prohlídky historické Prahy si můžete prohlédnout zde.

Otvírání zahrady v DS a certifikace Mezi námi mezigenerečně

V Šanově v DS proběhlo 24. dubna slavnostní předání certifikací „Mezi námi mezigeneračně“ paní ředitelce Evě Plešové. Tímto oceněním získala naše MŠ a ZŠ prestižní známku, která podpořila naši pravidelnou spolupráci a smysluplné aktivity v životě komunity DS. Slavnostní otevírání zahrady bylo plné radosti a milých okamžiků za přítomnosti klientů, vedení DS a našich žáků. Tato setkávání nám ukazují, že mezi generacemi to může opravdu lidsky fungovat, rozdáváme si vzájemně radost a zažíváme pocit naplnění z naší práce. Kompletní fotogalerii najdete na tomto místě.

Mgr. Edita Wolfová

Putování za stříbrem

Žáci sedmého ročníku se 23. dubna vydali na dvoudenní putování po Kutné Hoře. Jen málokteré město se může pyšnit tolika významnými památkami zapsanými na seznamu světového dědictví UNESCO. Historie tohoto královského města je od 13. století nerozlučně spjata s dolováním stříbrných rud, proto naše první kroky vedly právě do středověkého stříbrného dolu, kde jsme si vybaveni helmou se svítilnou a hornickou halenou prošli asi 250 metrů štoly v hloubce 22 m pod zemí. Prostor zde byl v některých místech opravdu velmi stísněný. Další zastávkou byla perla pozdní gotiky Chrám svaté Barbory, jehož nádherná výzdoba a unikátní architektura dodnes svědčí o slávě a bohatství stříbrné Kutné Hory. Energie ubývalo a my se začali těšit do našeho Lego hotelu. Nadšenci do Lega stavebnic si rozhodně nemohli stěžovat na nedostatek zábavy, protože každý pokoj, každý jídelní stůl i společná multifunkční místnost byly vybaveny těmito barevnými stavebními dílky, které si získaly tisíce příznivců na celém světě. Hotelu sousedilo jedno z pěti muzeí lego exponátů, kde jsme obdivovali nejen sedícího kostlivce a tygra, ale i úžasnou katedrálu sv. Barbory. Večer jsme strávili na úžasné venkovní zahradě, kde k vybití zbytků energie nechybělo opravdu nic.

Přes noc se nám vypršelo a my mohly druhý den začít výtečnou snídaní, kde si každý přišel na své. Zejména milovníci lívanců. Po snídani jsme vyplněním pracovního listu zjišťovali, kolik poznatků z předešlého dne nám utkvělo v naší paměti a pak se vydali na prohlídku kostnice. Její interiér byl vyzdoben lidskými kostmi, pozůstatky morových epidemií a obětí válek. Z kostnice jsme se ještě zastavili v nejstarší katedrální stavbě střední Evropy, v katedrále Nanebevzetí Panny Marie, která je nejdelší a zřejmě i nejsvětlejší katedrálou v České republice. Návštěvu Kutné Hory jsme zakončili prohlídkou Vlašského dvora, neboli královské mincovny, kde jsme se například dozvěděli že pražský groš, který se zde roku 1300 začal razit byl jednou z nejžádanějších měn v celé Evropě.

Mgr. Eva Štursová

Fotografie a videa si prohlédněte zde.