Jarní chutě na talíři: nová kuchařka žáků 7. ročníku

Jaro je v plném proudu a s ním přichází i chuť na lehká a svěží jídla. Naši žáci ze 7. ročníku se této výzvy chopili s nadšením a připravili originální kuchařku plnou lahodných receptů s jarními ingrediencemi.

Kuchařka obsahuje recepty na různá jídla, od předkrmů přes saláty až po dezerty. Všechny recepty jsou snadné na přípravu a vhodné i pro začátečníky v kuchyni.

Kuchařka je k dispozici ke stažení na webových stránkách https://online.fliphtml5.com/raxuu/rstk/#p=1

Ať už jste zkušení kuchaři nebo teprve začínáte, tato kuchařka vás zaručeně inspiruje k vaření lahodných a zdravých jídel z čerstvých jarních surovin.

Dobrou chuť!

Jeden svět dětem

Žáci 4. a 5. ročníku se zúčastnili v kině Svět filmového festivalu Jeden svět dětem 2024. Shlédli tři filmy, které byly zaměřeny na lidská práva. Děti z různých koutů naší planety vyprávěly své příběhy, hovořily o životě ve své zemi i o svých starostech, které právě prožívají. Žáci měli možnost na moment nahlédnout do jejich nelehké rodinné reality a proniknout do tajů jejich snů. Vyslechli si příběh o neslyšícím bratrovi, dívce toužící stát se fotbalistkou a dívce oddané tradicím svého kmene. Zjistili, že jedinečnost a odlišnost v žití není hanbou. Pomáhat druhému plnit jeho sny a být hrdý na své kořeny, je naopak znakem vyspělosti jedince i společnosti.

Školní kolo recitační soutěže

Na prvním stupni naší základní školy proběhlo školní kolo v recitační soutěži. Všichni žáci se poctivě připravili a jejich přednesy byly vskutku moc pěkné. A tady máme letošní výherce.

Kategorie – 1. ročník:

1. místo – Lukáš Holas,
  2. místo – Tien Pham,
  3. místo – Marie Chladová.

Kategorie – 2. a 3. ročník:

1. místo – Alena Zárubová,
  2. místo – Sofie Gáborová,
  3. místo – Sára Haraštová.

Kategorie – 4. a 5. ročník:

1. místo – Jonáš Lössl,
  2. místo – Lea Casková,
  3. místo – Šimon Zelinka.

Moc jim gratulujeme a děkujeme za krásný zážitek!

Mgr. Jitka Pražáková

I učitelé se učí …

… aneb v čem jsme stejní a v čem se lišíme v porovnání se švédským školstvím?

První dva říjnové týdny strávily paní učitelka Čermáková a Kubovčíková na zahraniční stáži ve Švédsku, která se uskutečnila v rámci projektu Erasmus+ – Zlepšování lektorských a jazykových kompetencí.

Během dvou týdnů navštívily celkem tři školy ve švédském městě Härnösand, a to školu Hedda Wisingskolan, ve které se vzdělávají žáci 7. – 9. ročníku a školy Brännaskolan a Gerestaskolan pro žáky 1. – 5. ročníku.

Při stínování se nejen seznámily s principy švédského školství, systémem podpory žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a činností místního žákovského parlamentu, který patří k jedněm z nejlepších na švédských školách. Také se účastnily výuky různých předmětů a samy vedly besedu o životě v České republice, o naší škole i našich žácích. Ve Švédsku využili přítomnosti našich učitelek a přizvali je k realizaci Erasmus Day, který proběhl ve stejný den i na naší škole.

Z pobytu získaly spoustu inspirativních zážitků a podnětů, které jsou využitelné i v našem prostředí. Neváhaly o tom informovat ostatní pedagogy naší školy na pravidelném „metodickém sdílení zkušeností“, pomocí kterého se v naší škole jeden od druhého učíme.