Čarodějnice v družině

Filipojakubská noc je v našich krajích spojena se starodávným zvykem pálení čarodějnic. Rozdělá se mohutný oheň, v němž se spálí figura čarodějnice. Zvyk patrně souvisí se symbolikou ohně jako ochranného prvku před čarodějnicemi a zlými duchy. Také u nás v družině se objevilo několik čarodějnic, některé hodné, jiné zlé. Ve všech případech z papíru a jejich výroba děti velmi bavila. Svátek konce dubna jsme spojili se soutěžemi a hrami venku.  Soutěžili jsme v letu na koštěti, vlastně smetáku, v skákání v pytli, házeli jsme čarodějnici do pusy bonbony, abychom si ji usmířili, a další podobné soutěže. Všichni soutěžící získali sladkost a potvrzení o složení čarodějnické zkoušky a mohou v příštím roce provádět čarodějnickou činnost.  

Mgr. Jitka Čermáková

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..