Bruslení na hrabětickém rybníku Kačák

Poslední roky jsme vyjížděli za bruslením na znojemské kluziště. Až letos se poštěstilo. Paní zima ukázala co umí, mrazivé teploty až minus 15 stupňů jsme koneckonců pocítili i na lyžařském výcviku v Beskydech. Příznivci bruslení již o víkendu vyráželi na vodní plochy, aby si zdokonalili své bruslařské a hokejové dovednosti a zažili trošku legrace, když to občas uklouzne a my skončíme na svých zadnicích na ledu. My jsme s odvážlivci z osmého a devátého ročníku vyrazili na hrabětický rybník Kačák. Přestože nám přes noc na led napršel mokrý sníh a zamrzlý rybník pokryla ledová krusta, nenechali jsme se odradit a užili si tam úterní odpoledne.

Projekt Pěšky do školy překročil hranice

Projekt CLIM-E-Do! – Pěšky do školy (Bezpečně a ekologicky do školy) pokračoval během podzimu dalšími aktivitami. Žáci 5. třídy se v říjnu a listopadu zaměřili na mapování dopravní situace v okolí školy. Pozorovali ranní provoz, zaznamenávali způsoby dopravy žáků a vyhledávali místa a situace, které mohou být z hlediska bezpečnosti problematické. Získaná data následně společně analyzovali a diskutovali o tom, jak souvisí doprava, bezpečnost a ochrana klimatu.

Významným okamžikem se stalo první online setkání s partnerskou školou NMS Dürnkrut, které proběhlo 15. prosince 2025. Žáci obou škol se prostřednictvím videokonference představili, seznámili své vrstevníky se školou, obcí i projektem, na kterém pracují.

Celé setkání probíhalo v anglickém jazyce, což pro naše páťáky představovalo zajímavou výzvu i cennou zkušenost. Měli možnost vyzkoušet si komunikaci v reálné mezinárodní situaci a poznat, jak podobná témata řeší děti za hranicemi České republiky.

Přeshraniční spolupráce dodala projektu nový rozměr a motivaci do další práce. V následujících měsících se žáci zaměří na průzkumy mezi spolužáky, vyhodnocení získaných dat a hledání konkrétních návrhů, které by mohly přispět k bezpečnější a ekologičtější cestě do školy.

Setkání s herečkou a spisovatelkou

Ve čtvrtek 11. 12. 2025 jsme opět navštívili knihovnu v Šanově. Tentokrát jsme si nepřišli vypůjčit knihy, ale čekal nás nevšední zážitek. Byli jsme pozváni paní Maisovou na besedu s herečkou a spisovatelkou Martinou Preissovou.

Jak o sobě herečka sama řekla, pochází ze Znojma (Nový Šaldorf) z učitelské rodiny. A bylo to vidět. Vcítila se do věku našich sedmáků a osmáků a zajímavě povyprávěla příběh svého života. Nastínila i úskalí herecké profese a důležitost volby povolání, které nás bude v životě těšit. Ochotně odpovídala na naše otázky. Rychle si našla cestičku k našim srdcím.

V příjemné atmosféře nám čas rychle uběhl. Na závěr jsme měli možnost si zakoupit knížky a získat i věnování, popř. se s paní Martinou Preissovou vyfotografovat. Všichni budeme mít na co vzpomínat.

Mgr. Renata Frková

Divadelní představení Louskáček

Na Mikuláše / 5. 12. 2025/  se žáci 5. – 7. ročníku vypravili do Brna, tentokrát do Janáčkova divadla, na kouzelné pohádkové představení Louskáček. Předvánoční atmosféru nám trošku kazilo deštivé počasí, ale krásné prostory divadla nás brzy za tuto drobnou nepříjemnost odškodnily. Měli jsme dostatek času si prohlédnout  všechna podlaží a občerstvit se.

Před 11 h jsme se pohodlně usadili na balkoně, obdivovali krásnou oponu, nahlíželi do orchestřiště a netrpělivě očekávali začátek – první tóny hudby od Petra Iljiče Čajkovského. Na scéně se objevil obrovský vánoční stromeček a začalo se střídat velké množství různorodých postaviček. Ani jsme nestíhali sledovat všechno, co se na jevišti odehrávalo. Byli jsme strženi do víru děje. Zvláště nás svou roztomilostí zaujali zajíci a myšky. Druhá polovina představení už působila klidněji, více připomínala klasický balet. Mohli jsme se soustředit na nevšední výkony umělců.

Pro mnohé to bylo první setkání s baletem a s prostředím velkého divadla, ale věřím, že ne poslední. Příště si můžeme zvolit třeba operu.

Konec zájezdu patřil vánočně vyzdobené Olympii, kde jsme se tentokrát nejen dobře najedli, ale ti rychlejší stihli pro své blízké zakoupit i nějaký dáreček.

Mgr. Renata Frková

Dne 25. 11. 2025 proběhlo školní kolo olympiády v českém jazyce, kterého se zúčastnilo celkem pět žáků z 8. a 9. ročníku.

Nejvyššího bodového hodnocení v gramatické i slohové části dosáhl Sebastian Spišiak, postupuje tak do okresního kola.

Všem děkuji za účast a vítězi blahopřeji.

Mgr. Jarmila Kulová

Naše škola se zapojila do projektu Krabice od bot

Naše základní škola se letos opět zapojila do celostátní dobročinné sbírky Krabice od bot, kterou organizuje Diakonie. Cílem projektu je potěšit děti z rodin v náročné životní situaci vánočním dárkem, který jim připraví jejich vrstevníci nebo lidé dobré vůle.

Každá třída naší školy dostala přidělené jedno konkrétní dítě v podobném věku a podle toho vybírala vhodné dárky. Žáci tak nejen projevili solidaritu a empatii, ale také se učili přemýšlet o potřebách ostatních.

Do sbírky se kromě žáků a jejich rodičů s nadšením zapojil také pedagogický sbor základní školy i mateřské školy. Velkou radost nám udělaly i naše kuchtičky ze školní jídelny, které se letos zapojily s námi.

Původním cílem bylo připravit 16 krabic, ale díky ochotě a laskavosti všech se tento počet výrazně překonal. Nakonec jsme odevzdali 26 dárkových krabic, které poputují k dětem, pro něž budou možná jediným vánočním překvapením.

Děkujeme všem učitelům, rodičům, dětem i zaměstnancům školy za jejich štědrost a ochotu pomáhat. Díky vám bude mít mnoho dětí krásnější Vánoce.

Dějepisná olympiáda

Ve středu 26. 11. 2025 proběhlo za účasti žáků 7., 8. a 9. ročníku školní kolo dějepisné olympiády. Název letošního 55. ročníku je „Dvě strany téhož příběhu: Jak muž a žena kráčeli dějinami – spolu, proti sobě i vedle sebe“.

Soutěže se zúčastnilo šest žáků. Na třetím místě se umístil Jaroslav Klimentík, druhé místo obsadil Sebastian Spišiak, oba žáci 9. ročníku. Vítězem se stává žák 7. ročníku Jan Vaněk. Všem děkuji za účast a vítězům blahopřeji!

Do okresního kola, které proběhne v termínu 12. – 14. 1. 2026, postupují Jan Vaněk a Sebastian Spišiak.

Mgr. Renata Frková

Znojmem 100 let tam a sem

Žáci 7. ročníků navštívili 6. a 18. listopadu 2025 v Domě umění výstavu Prvorepublikové Znojmo. Dozvěděli se, že výstava vznikla u příležitosti tří výročí spojených se jménem prvního českého starosty Znojma Josefa Mareše – muže, který ovlivnil podobu a směřování moderního Znojma.

Stali se na chvíli detektivy a s pomocí paní průvodkyně a pracovních listů s názvem Znojmem 100 let tam a sem si měli možnost vyhledávat odpovědi na záludné otázky a seznámit se tak prostřednictvím obrazů, grafik a dobových fotografií s každodenním i slavnostním životem první republiky.

Na výstavě nechyběly ani unikátní snímky z Jubilejní výstavy v roce 1927 a dosud nevystavená korespondence Alfonse Muchy. Nejvíce nás zaujaly skutečné lidské příběhy, třeba osudy starosty Josefa Mareše nebo židovské dívky, která se provdala do rodiny pivovarníků, ale i  zajímavé rodiny znojemských metařů Komárkových.

Po zhlédnutí dobového filmu obsahujícího archivní záběry míst, která dnes již vypadají úplně jinak, se žáci rozprchli koupit si něco dobrého na zub. To udělalo opravdovou tečku za vydařeným dnem.

Podzimfest zářil

Žákovský parlament připravil pro veřejnost krásné podzimní odpoledne s názvem Podzimfest, které přilákalo mnoho návštěvníků. Členové parlamentu si dali záležet a vytvořili pestrou nabídku tvořivých stanovišť. Děti i rodiče si mohli vyrobit dekorace z kaštanů a barevných listů, vyzkoušet si malování na kameny, zahrát si podzimní pexeso, pustit se do dlabání dýní nebo si od šikovných žákyň nechat namalovat obrázek na obličej.

K příjemné atmosféře přispělo také opékání špekáčků, nabídka bohatého občerstvení a možnost pouštět draky. Celá akce proběhla ve velmi milé a radostné náladě a můžeme říci, že Podzimfest byl skutečně mimořádně úspěšný.

Velké díky patří všem rodičům a příbuzným, kteří akci podpořili tím, že pro nás ochotně zajistili potřebné pomůcky a materiály. Zvláštní poděkování směřuje také k paní Nekvasilové a paní Pavlíkové, které věnovaly svůj čas a napekly výborné domácí dobroty.

Jsme rádi, že jsme mohli společně prožít tak krásné odpoledne, a těšíme se na další setkání 🙂

Mgr. Jarmila Kulová a Mgr. Lenka Čermáková

koordinátorky Žákovského parlamentu